users is unable to make the best services are the nice thing about the best rolex daytona mens 40mm 116520 watch automatic in the world.this website is swiss replica-bell-ross.com supplier.
V posledních letech došlo ke zvýšenému zájmu o chov těchto drobných savců. Ve veterinární ordinaci se pak setkáváme u zakrslých králíků s nemocemi, které jsou nejčastěji způsobeny špatnou výživou. Následující článek slouží jako základní přehled pro správné zvolení krmné dávky.
Je potřeba si uvědomit, že králíci patří mezi striktní býložravce, tudíž základem jejich stravy musí být dostatek kvalitního sena, ke kterému musí mít neomezený a stálý přístup po celý život. V seně je důležitý obsah hrubé vlákniny, která napomáhá udržet správnou peristaltiku střev a mikrobiální flóru v trávicím traktu zvířete. Žvýkáním sena dochází i k obrušování zubů, což je důležité pro optimální vývoj zubů a zabránění jejich přerůstání. Vždy kontrolujte, zda je nakupované seno suché a voňavé. V případě zavlhnutí a prašnosti hrozí kontaminace plísněmi. Pokud si sušíte seno vlastní, je dobré ho nechat po nasekání dalších 6 týdnů uležet- dochází k biochemickým změnám, které by mohly králíkovi způsobit trávicí problémy.
Dále je možné (k senu) občasné podávání čerstvé trávy (od 10. týdne věku, zařazovat postupně, v malých množstvích) společně s nabízením zeleniny s obsahem vlákniny, která pomáhá ke správné obnově buněk ve střevě. Vhodné jsou například natě z celeru nebo mrkve, mrkev, okurky, v zimě pastiňák. Zeleninu podávejte nejlépe 2x denně v přiměřeném množství, ráno a večer. Nevhodné a jedovaté jsou pro králíky brambory, kvůli obsahu látky solanin.
Ovoce můžete podávat občasně jako pamlsek, ale určitě ne každý den, kvůli obsahu vysokého množství cukru, který by pak přispíval k obezitě. Vhodná jsou například jablka, nebo hrušky.
V chovatelských potřebách lze zakoupit také granulované směsi. Vybírejte ty pro zakrslé králíky- ne výkrmové (často prodávaná volně na váhu), které obsahují kokcidiostatika - jsou dělaná jen pro výkrmové králíky, kteří nejsou krmeni ničím jiným, u vašeho králíka by mohlo dojít k paradoxnímu úhynu na kokcidiózu z důvodu získané rezistence na tato antibiotika! Je třeba vybírat „jednobarevné" granule, ze kterých si králík nebude vybírat to, co mu chutná. Granule však považujte pouze jako doplňkové krmivo, nebo jako pamlsek (nabízejte 2x týdně v malých dávkách). Základem krmiva bylo, je a vždy bude seno, které je pro králičí trávení nejpřirozenější. Bohužel je pro králíky lákavější barevná granulovaná směs, kvůli které začne zanedbávat přísun sena a dochází k obezitě a onemocnění zubů.
Vhodné k obrušování zubů je předkládání suchých nebo čerstvých větviček - např. hrušeň, jabloň. V malém množství také větvičky břízy, borovice nebo smrku.
Nikdy nezapomínejte na neomezený přístup k čerstvé pitné vodě - nejvhodnější je podávání z napaječek, vodu vyměňujte denně.