Vnější zvukovod u psa je, na rozdíl od člověka, velmi dlouhý. Začíná ušním boltcem, pokračuje vertikálním ušním kanálem, lomí se a pokračuje horizontálním ušním kanálem k bubínku. Takže při čištění je minimální riziko poškození ušního bubínku. Povrch vnějšího ucha je tvořen kůží.
Zdravé psí ucho obsahuje minimum sekretu. To co je přítomno je složeno z odumřelých buněk kůže, mazu a malého množství neškodných mikroorganismů. Normální zdravé ucho psa nevyžaduje žádné čištění. Samočistící schopnost zvukovodu spočívá v neustálé produkci mazu a jeho odtoku, spolu s odumřelými buňkami , nahoru a ven ze zvukovodu. Nadměrné čištění zdravého ucha může narušit tento proces a tak může dojít k nadměrnému špinění uší až k zánětu zvukovodů.
Co obsahují roztoky na čištění uší a jak fungují?
Většina přípravků určených k čištění vnějšího zvukovodu psa obsahují složku na rozpuštění mazu, látky na změkčení pokožky a látky čistící. Jejich úlohou je rozrušit a odstranit maz a nečistoty ze zvukovodu. Řada klinických studií ověřila antimikrobiální aktivitu některých přípravků.
Technika čištění zvukovodu:
Jednou rukou pevně držíme a natahujeme ušní boltec, zatímco druhou instalujeme roztok, dokud téměř nevytéká ze zvukovodu. Většina čistících přípravků má dlouhý aplikátor, ale není vhodné špičkou aplikátoru dotýkat kůže ucha, aby nedošlo k ulpívání nečistot a průniku infekce na aplikátor, případně do kapek. Správná technika masáže zevního zvukovodu vyvolává „čvachtavý“ zvuk. Po masáži je potřeba nechat psa nadbytek roztoku vytřepat a boltec a zvukovod vysušit čtvercem gázy namotaných na prst nebo smotkem papírového ubrousku nebo kapesníčku. Rozhodně by neměly být používány ušní tyčinky, neboť při jejich zasunutí do zvukovodu dochází k zasunutí nečistot zpět do hloubky. Pokud je gáza velmi špinavá, je vhodné výplach zopakovat opět druhý den nebo i více dnů po sobě dokud se neomezí sekrece. Jakmile se dosáhne toho, že je gáza zcela čistá, lze uši čistit ob den. Pokud i nadále nejsou žádné nečistoty produkovány, může být dostačující čištění dvakrát i jednou týdně. Jakmile však dojde opět ke znečištění gázy po výplachu ucha, je nutno opět adekvátně zkrátit interval frekvence čištění ucha
Zpracoval: MVDr.Stanislav Daníček na základě článku MVDr.Jana Rybníčka Dipl.ECVD MRCVS a MVDr.Davida Hanzlíčka Dr.Vet.Med.