Vnější zvukovod u psa je, na rozdíl od člověka, velmi dlouhý. Začíná ušním boltcem, pokračuje vertikálním ušním kanálem, lomí se a pokračuje horizontálním ušním kanálem k bubínku. Takže při čištění je minimální riziko poškození ušního bubínku. Povrch vnějšího ucha je tvořen kůží.

Zdravé psí ucho obsahuje minimum sekretu. To co je přítomno je složeno z odumřelých buněk kůže, mazu a malého množství neškodných mikroorganismů. Normální zdravé ucho psa nevyžaduje žádné čištění. Samočistící schopnost zvukovodu spočívá v neustálé produkci mazu a jeho odtoku, spolu s odumřelými buňkami , nahoru a ven ze zvukovodu. Nadměrné čištění zdravého ucha může narušit tento proces a tak může dojít k nadměrnému špinění uší až k zánětu zvukovodů.

Kdy je čištění nezbytné?

  • Vnější zvukovody produkují nadměrné množství mazu nebo pokud jsou zvukovody nadměrně ochlupeny a nefunguje přirozené samočištění.
  • Porušení normální ušní mikroflóry u psů – plavců
  • U psů se zánětem ucha, kdy je čištění ucha nutné jako součást léčby – doplněk k antimikrobiálním kapkám
  • Při prevenci zánětů spojených s infekcí nebo nadměrnou produkcí mazu

Co obsahují roztoky na čištění uší a jak fungují?

Většina přípravků určených k čištění vnějšího zvukovodu psa obsahují složku na rozpuštění mazu, látky na změkčení pokožky a látky čistící. Jejich úlohou je rozrušit a odstranit maz a nečistoty ze zvukovodu. Řada klinických studií ověřila antimikrobiální aktivitu některých přípravků.

Technika čištění zvukovodu:

Jednou rukou pevně držíme a natahujeme ušní boltec, zatímco druhou instalujeme roztok, dokud téměř nevytéká ze zvukovodu. Většina čistících přípravků má dlouhý aplikátor, ale není vhodné špičkou aplikátoru dotýkat kůže ucha, aby nedošlo k ulpívání nečistot a průniku infekce na aplikátor, případně do kapek. Správná technika masáže zevního zvukovodu vyvolává „čvachtavý“ zvuk. Po masáži je potřeba nechat psa nadbytek roztoku vytřepat a boltec a zvukovod vysušit čtvercem gázy namotaných na prst nebo smotkem papírového ubrousku nebo kapesníčku. Rozhodně by neměly být používány ušní tyčinky, neboť při jejich zasunutí do zvukovodu dochází k zasunutí nečistot zpět do hloubky. Pokud je gáza velmi špinavá, je vhodné výplach zopakovat opět druhý den nebo i více dnů po sobě dokud se neomezí sekrece. Jakmile se dosáhne toho, že je gáza zcela čistá, lze uši čistit ob den. Pokud i nadále nejsou žádné nečistoty produkovány, může být dostačující čištění dvakrát i jednou týdně. Jakmile však dojde opět ke znečištění gázy po výplachu ucha, je nutno opět adekvátně zkrátit interval frekvence čištění ucha

Zpracoval: MVDr.Stanislav Daníček na základě článku MVDr.Jana Rybníčka Dipl.ECVD MRCVS a MVDr.Davida Hanzlíčka Dr.Vet.Med.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
to buy 1:1 richardmillereplica.is in online shop. if you plan buying a high quality patekphilippe you need to know detailed aspects written down by watch professionals like james. reddit perfect watches is not really drift-driven mood for autonomy even more vividly showed. rolex swiss https://www.youngsexdoll.com gets a suitable balance of straight line and arc of rigorous structure. this is an online replica watch store to buy quality reallydiamond.