convenient to use is usually a important highlight attached to who sells the best rolex datejust rolex calibre 2836 2813 m126200 0001 mens automatic hands and markers.best E-liquide vendre potential buyers will undoubtedly take advantage of the website. Veterinární ordinace Slovanka

Na trhu existuje řada přípravků, které chrání zvířata před ektoparazity - žijí na povrchu těla zvířete a ke svému životu a rozmnožování potřebují krev hostitele.

Vývojový cyklus blechy - samička naklade za den až 20 vajíček ( za svůj život až 500 ). Za 4 až 12 dní se vylíhnou larvy, které se živý výkaly dospělců a jinými organickými zbytky. Za 9 až 200 dní se zakulklí a ve stadiu kukly blechy zůstávají 4 až 14 dní, ale mohou přežívat i rok. Dospělá blecha žije průměrně 6 měsíců. V optimálních podmínkách, kdy je vlhké a teplé prostředí a dostatek potravy, proběhne celý vývoj již za 18 dní. Znamená to, že během roku se vyvine několik generací blech.

Viz. video 1

Video (3:35) - Miniaturní zabiják klíště se zavrtává do kůže, zdroj: ulekare.cz

Vývojový cyklus klíštěte - samička naklade za den 20 až 100 vajíček ( za svůj život až několik tisíc vajíček ), z nichž se za 2 až 7 týdnů vylíhnou šestinohé larvy. Čekají na hostitele s rozevřeným prvním párem končetin a pak se na něj rychle přichytí a začnou sát krev. Jsou přisátá asi týden, pak hostitele opouští a ve venkovním prostředí se za 6 až 90 dní přemění na osminohou nymfu. Ta opět asi týden saje krev hostitele a za 20 až 100 dní se z ní stává dospělec, který žije až 19 měsíců. Celý vývojový cyklus klíštěte trvá 1 až 3 roky.

Viz video 2

Doporučuji článek i s videem o klíšťatech na: http://ona.idnes.cz/on-line-rozhovor-o-klistove-encefalitide-fp6-/zdravi.aspx?c=A140318_094243_zdravi_pet

Nejméně vhodné jsou různé šampóny a postřiky - např. Orthosan, Neostomosan, Difusil, Bio Kill. Po jejich aplikaci se sice zvířeti okamžitě uleví a chovatel na vlastní oči vidí mrtvé parazity, ale podle zamoření prostředí, by se musely postřik nebo koupel provádět minimálně každý týden. Tímto způsobem se zvíře zbaví pouze pěti procent z bleší populace - pouze dospělců. Zbytek populace ve stádiu vajíček, larev a kukel nebude vůbec narušena.

Další možností jsou přípravky, které se aplikují na kůži tzv. spot on přípravky - např. Frontline, Duowin, Advantix, Vectra 3D. Jejich účinnost bývá kolem jednoho měsíce, ale je nutné dodržet zásady:

1/ nanést přímo na kůži, ne jen na srst

2/ kůže musí být přirozeně mastná, aby se přípravek roznesl po celém povrchu těla. S aplikací spot on přípravku po koupeli je třeba počkat minimálně tři dny.

Delší dobu účinku mají různé obojky. Je třeba si však zjistit systém působení. Nejméně účinné jsou obojky, které jsou napuštěné látkou, která má odpuzovat parazity zápachem. Jednak aromatická látka rychle vyprchá a za další, při pohybu zvířete zůstává účinná látka za zvířetem a hlava a čenich jsou před parazity jen minimálně chráněny.

Účinnější jsou obojky, které na vzduchu vysychají a prášek se dostává mezi chlupy a parazity zabíjí - např. Bolfo, Scalibor, Kiltix. Pokud se mastnotou kůže póry na obojku zalepí, je nutné obojek sundat a odmastit. Jeho účinnost se obnoví. Doporučuje se obojek dotáhnout kolem krku tak, aby se pod něj daly zasunout dva prsty - aby neškrtil, ale aby měl dostatečný kontakt s chlupy, které se při pohybu zvířete o obojek otírají a z obojku se uvolňuje víc prášku.

Nejdéle působící jsou obojky, z jejichž povrchu se účinná látka dostává na povrch kůže kontaktem - např. Foresto. Opět je třeba zajistit, aby kontakt obojku s kůží byl co nejtěsnější.

Nejnovější přípravek na trhu je ve formě tablet - např. Comfortis, Bravecto, NexGard. Již druhý den po pozření tablety je na povrchu zvířete tolik účinné látky, že spolehlivě zabíjí parazity a účinek je jeden až tři měsíce podle druhu tablet.

Ve fázi výzkumu je vakcína proti klíšťatům, která zabraňuje klíšťatům sát krev.

Viz článek http://budejovice.idnes.cz/vakcina-ochrani-dobytek-pred-chorobami-prenasenymi-klistaty-p5r-/budejovice-zpravy.aspx?c=A150326_163710_budejovice-zpravy_khr

K odstraňování blech ze srsti je možné použít hustý drátěný hřeben, tzv. všiváček.

K vytáhnutí zakousnutých klíšťat je možné použít pinzetu, speciální kleštičky nebo háček. Jak se háček používá je krásně vidět na www.otom.com.

Vypracováno za použití knihy: Klinická parazitologie psa a kočky - V.Svobodová a M.Svoboda 1995 a manuálu od firmy Virbac

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.